Wyważanie wałów i wirników

Oferujemy usługę wyważania dynamicznego (wyrównoważania) elementów wirujących maszyn takich jak:

  • wirniki wentylatorów,
  • wały kosiarek bijakowych (mulczerów),
  • wały sieczkarni i młocarni do kombajnów,
  • wirniki silników i generatorów,
  • wały nożowe strugarek,
  • wały szlifierek szerokotaśmowych,
  • wirniki pomp,
  • koła trakowe,
  • i inne.

Masa wirnika: od 1 do 300 kg.
Średnica wirnika: do fi 1500 mm.
Długość wirnika: do 5 m.

Wyważenie wirnika zmniejsza wibracje maszyny i zużycie łożysk.

Zalecamy wykonanie wyważania już przy wczesnych objawach niewyważenia, ponieważ przy zbyt długiej zwłoce może dość nie tylko do uszkodzenia łożysk, ale także samego wału lub innej części maszyny (częstym przypadkiem są ułamane czopy, których wymiana w większości przypadków jest czasochłonna i kosztowna).

W przypadku wałów kosiarek bijakowych w razie konieczności przeprowadzamy również operacje prostowania wału i wymiany skrzywionych lub ułamanych czopów.

Wyważanie możemy wykonać na poczekaniu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu - operacja trwa do kilku godzin.

Posiadamy trzy maszyny do wyważania dynamicznego o różnym zakresie zastosowań oraz posiadamy wieloletnie doświadczenie.

Na życzenie organizujemy transport w obie strony.

Jak przygotować wał do wyważania?

Wszelkie ruchome i/lub wymienne elementy robocze typu noże, bijaki, młotki, cepy itp. muszą być zamocowane na wale tak, jak będą one pracować w maszynie. Jeżeli przy okazji wyważania planowana jest wymiana takich elementów, trzeba ją przeprowadzić przed wyważaniem. Spowodowane jest to tym, że często duża część niewyważenia wynika z różnych odległości mocowania elementów od osi wału lub różnicy w masie tych elementów. Te różnice są często niezauważalne gołym okiem, jednak po wejściu wału na obroty powodują zauważalne drgania.

Przed wyważaniem trzeba wymontować wał z maszyny oraz zdjąć łożyska z czopów wału - wał podczas wyważania jest oparty w wyważarce o czopy, dlatego wał musi być dostarczony z zamontowanymi czopami.

Należy oczyścić wał z zabrudzeń, również z jego wnętrza - jeżeli w wale znajdują się jakieś ruchome zanieczyszczenia, nie da się przeprowadzić wyważania, ponieważ za każdym razem przy wchodzeniu na obroty przylgną one do wału w innym miejscu. To samo dzieje się podczas pracy maszyny.

Wymienione powyżej czynności należy wykonać we własnym zakresie przed dostarczeniem wału do naszej firmy.